porady porady

blogi.szafa.pl/ /smacznazupa

lis. 14

domowe sposoby na czyszczenie srebra

dodane przez: smacznazupa dn. 14-11-2012 r.

Dzisiaj wpis o trochę innej tematyce niż zdrowie i uroda :) Zapewne każda z Was w swoim biżuteryjnym dorobku ma kilka błyskotek ze srebra, które niestety z czasem ciemnieje i wygląda mało korzystnie. Żeby przywrócić biżuterię do stanu używalności nie musimy od razu biec do sklepu jubilerskiego po odpowiedni środek do czyszczenia- wystarczy, że wypróbujemy kilka domowych sposoób, które jak zwykle są niezawodne :)

1 sposób to ciepła woda, sól kuchenna i kawałek folii aluminiowej- do miski wlewamy ciepłą wodę (najlepiej, żeby woda miała temperaturę ok. 40 stopni), do tego dodajemy 4-6 łyżeczek soli kuchennej. Na dnie naczynia umieszczamy folie, na niej kładziemy biżuterię i pozostawiamy do wyczyszczenia (czas moczenia jest uzależniony od stopnia zabrudzenia). Z czasem na folii pojawi się ciemny nalot a biżuteria będzie wyglądać coraz lepiej. Po czyszczeniu należy opłukać biżuterię ciepłą wodą :)

Przed zamoczeniem w wodzie z solą, musimy odpowiednio przygotować biżuterię- najlepiej umyć ją w gorącej wodzie z jakimś detergentem (może być płyn do naczyń).

2 sposób to roztwór z wody, sody i octu- na 1 litr wody dodajemy po 1 łyżce sody i octu- zanurzamy biżuterię na 15 minut, następnie przemywamy ciepłą wodą :)

3 sposobem jest zanurzenie biżuterii w dość nietypowych płynach- coca-coli, wódce lub wystudzonej wodzie z ziemniaków- ważne, żeby płyny były przelane do szklanego naczynia! Biżuterię należy pozostawić na 12 godzin a następnie wypłukać w ciepłej wodzie.

*oczywiście wódka nie nadaje się później do spożycia :P

 

 

domowe sposoby, srebro, czyszczenie srebra, biżuteria,

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


merenvien
Zobacz blog

merenvien napisała:

dodane: 14-11-2012 13:29

na chemii babka nauczyła mnie że jak chce się oczyścic srebro to robimy tak : do miski emaliowanej ( nie plastikowa!!!) wlać dość mocno ciepłej wody (ok. 1 l) nastepnie rpoz[uuscć 2 łyżki soli kuchennej. Później kiedy ta sól się roztopi wkładamy kawałek folii aluminiowej ( spożywczej) wkładamy srebro :) Czekam ok godzinę.
Metoda b. dobra i bezstratna :)
 

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
0