Mama działa

blogi.szafa.pl/ /olczita82

paź. 01

Prawda dziecka

dodane przez: olczita82 dn. 01-10-2014 r.

Kiedy jest się dzieckiem, świat jest dużo prostszy.

Ludzie są albo dobrzy, albo źli. Coś się lubi lub nie lubi. Wszystko jest czarne albo białe. Nie istnieje 200 odcieni szarości, nie zakłada się, że każdy z zasady czegoś od nas chce, nie udaje się, że coś jest super, chociaż myślimy zupełnie inaczej.

Dzieci są cudowne w swojej prostocie i logice myślenia. W dodatku rozumieją znacznie więcej niż nam się wydaje.

Moja mama wymyśliła kiedyś na dobranoc Nince bajkę o Marysi, która niosła chorej babci naleśniki. Kiedy babcia je zjadła od razu poczuła się lepiej. Tę bajkę opowiadaliśmy jej prawie codziennie przez pewien czas, bo co wieczór o nią prosiła.

Ostatni czas był dla nas trudny. Mama mojego męża ciężko zachorowała i przez miesiąc była w szpitalu. Kiedy Ninka pytała o babcię, mówiliśmy jej, że jest chora, że boli ją brzuszek i jest w szpitalu, gdzie lekarze robią wszystko, żeby wyzdrowiała. Nic nie mówiła. Po prostu takie tłumaczenie, przyjmowała do wiadomości. Któregoś dnia wracając ze spaceru, spytała mnie gdzie jest tatuś. Powiedziałam, że pojechał do szpitala odwiedzić babcię. Odpowiedź Niny, powaliła mnie totalnie. Powiedziała coś takiego: Mamusiu, musimy zanieść babci naleśniczki, to będzie zdrowa.

Nie miałam serca powiedzieć jej, że naleśniki nie załatwiają sprawy. Obiecałam, że naleśniki zrobimy.

Po kilku tygodniach mama Pawła, zmarła. Stanęliśmy przed trudnym zadaniem, jak powiedzieć dwuletniemu dziecku o tym, że ktoś umiera. Kiedy Nina, spytała, gdzie jest babcia ? Pierwsze, co przyszło mi do głowy, żeby jej odpowiedzieć, to, że babcia poszła do aniołków. Na moją zgoła infantylną odpowiedź, Nina zareagowała tak, jak nigdy bym się nie spodziewała. Powiedziała: mamusiu, u aniołków babcia jest zdrowa, już ją nie boli brzuszek. Miałam łzy w oczach.

Nie wiem, nie mam pojęcia, skąd w jej małej główce się to wzięło. Ale utwierdziło mnie to tylko w przekonaniu, że dzieci wiedza więcej niż nam się wydaje.

Kiedy trochę ochłonęliśmy, opowiedziałam Nince, o tym, że ludzie odchodzą stąd do nieba, że tam opiekują się nimi aniołki, że te same aniołki zsyłają nas na ziemię, a kiedy jesteśmy im potrzebni, to nas zabierają. Twierdziła, że rozumie. I pewnie na swój sposób rozumie.

… kilka dni temu, Ninka powiedziała do mnie tak: Mamusiu, babcia patrzy z nieba czy jestem grzeczna. A jak będę niegrzeczna, to przyśle do mnie aniołki, żeby mnie naprostowały.

Taka jest właśnie prawda dziecka. Nie zna koloryzowania, nie zna upiększania. Jest po prostu taka jaka ma być. Oby jak najdłużej nasze dzieci pozostawały w tym swoim prostym, logicznym świecie, bez kłamstw, matactw i nieszczerości.

Brak

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


Wyszukiwarka

UŻYTKOWNICY

Szukaj:

RSS

Dodaj do ulubionych

O blogu

Mama działa

Prowadzony przez:
olczita82

Mama Działa to blog o moich doświadczeniach w macierzyństwie. Co mi się sprawdziło, co mogę polecić, a co jest zdecydowanie przereklamowane. Jeśli niedługo zostaniesz mamą lub już nią jesteś i ciekawią Cię różne mamine tematy, zapraszam.

O mnie

olczita82

Na szafie od: 11-09-2013

Obserwuj

Jestem mamą od 16 miesięczy a za 2 znów mamą będę. Od początku :) I tak sobie pomyślałam, że za drugim razem jest już łatwiej. Już nie błądzę w świecie dziecięcych ubranek nie rozróżniając śpiochów od pajacy. Nie wyszukuję setek zupełnie niepotrzebnych dziecku wynalazków, które promują ich producenci. Nie czytam, jakie pieluchy kupują mamy-celebrytki, bo co to za różnica dla bobasa w co za przeproszeniem “robi”. I dlatego pomyślałam, że może warto podzielić się tym, co już wiem z tymi z Was, które mamami zostaną wkrótce lub właśnie zostały. Wiadomo,każde dziecko jest inne, dlatego zachęcam do dzielenia się Waszymi doświadczeniami. Nie tylko jeśli chodzi o noworodki i niemowlaki, ale także starsze dzieci, bo jeszcze wiele przede mną.

Obserwują blog
haanula
Madeleine1987
niewywrotna
milqin
sky1990
paulina233
adrianna_k30
ajmfree
margerita28
LadyDitha
pokaż więcej

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
0