To nie pasja to styl życia ...

blogi.szafa.pl/ /madzia_kocha_lwa

cze. 12

Hodowla

dodane przez: madzia_kocha_lwa dn. 12-06-2012 r.
Hodowla

Hodowla

Kto chce hodować konie, przyjmuje na siebie dużą odpowiedzialność. Tylko ten może hodować konie, kto ma higieniczną stajnię, z której konie mogą bez przeszkód wychodzić, kiedy tylko zechcą, dobre pastwiska i do dyspozycji doskonałą paszę, zasobną w witaminy, mikroelementy i sole min. źrebięcia nigdy nie mogą przebywać w ciasnych stajenkach z maleńkimi wybiegami i wzrastać bez możliwości ruchu oraz dobroczynnego działania świeżego powietrza i słońca.

Hodowla koni uprawiana jako hobby niesie z sobą wielkie ryzyko. Po wysłaniu klaczy do pokrycia trzeba zapłacić za stanówkę oraz ponieść koszty transportu, co jest wydatkiem obciążającym wartość przyszłego źrebięcia. Po pokryciu klacz może okazać się nie zaźrebiona - wtedy musi być pokryta ponownie. Gdy oźrebi się, nie można będzie używać jej pod siodłem przez ok. 5 miesięcy (3 przed i 2 po oźrebieniu). Źrebię może urodzić się martwe, matka niekiedy pada przy porodzie. Wszystkie te ewentualności trzeba zawczasu rozważyć, żeby uniknąć późniejszych rozczarowań.

Każdy, kto chce hodować konie, musi mieć na uwadze obecne i przyszłe zapotrzebowanie na nie. Konie obecnie użytkowane są głównie w sporcie i rekreacji. Konie sportowe (duże) powinny hodować stadniny, mające do dyspozycji rozległe pastwiska, gdyż tylko tam istnieją warunki do wychowu koni wyczynowych. Konie rekreacyjne mogą być hodowane zarówno przez stadniny, jak i osoby prywatne.

Każdy przyszły hodowca koni musi liczyć się z kosztami mieć na uwadze dobro koni. Zastanówmy się więc dobrze zanim podejmiemy decyzję o hodowli.

konie,

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


Wyszukiwarka

UŻYTKOWNICY

Szukaj:

RSS

Dodaj do ulubionych

O blogu

Ten , blog mówi o mojej wielkiej miłości do koni , jazdy.. Kocham Konie , nawet posiadam :) Zrobiła bym dla nich wszystko !

O mnie

madzia_kocha_lwa

Na szafie od: 07-06-2012

Obserwuj

Kocham Konie <3

Obserwują blog
Madddlen
daga202
cimarrion
Yza_Pyza
mycherry

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
0