To nie pasja to styl życia ...

blogi.szafa.pl/ /madzia_kocha_lwa

cze. 12

Nauka jazdy :)

dodane przez: madzia_kocha_lwa dn. 12-06-2012 r.
Nauka jazdy :)

Nauka jazdy konnej.

Najpierw trzeba pokonać strach: "na pewno spadnę!". Ale żeby spaść, trzeba najpierw wsiąść. Instruktor tłumaczy: stań po lewej stronie konia tyłem do łba (to proste), lewa noga w strzemię (gorzej, bo trzeba ją zadrzeć wysoko), teraz prawą nogę przerzuć nad grzbietem konia (łatwo powiedzieć!). Po kilku próbach masz ochotę poprosić o drabinę albo zrezygnować. Instruktor (lub ktokolwiek) podsadzi cię, podpierając siedzenie (twoje). Siedzisz. Wysoko i w dodatku koń się rusza. Kiedy już się oswoisz z wysokością, instruktor połączony z koniem lonżą próbuje cię przekonać, że stęp jest najwolniejszym krokiem i nic ci się nie stanie. Nie wierzysz. Kołyszesz się na boki, garbisz, kurczowo trzymasz się siodła i myślisz: "po co mi to było?". Koń zatacza koła, idzie szybciej (zdaje ci się, że bardzo szybko), a instruktor mówi do niego szyfrem, którego nie rozumiesz. Kiedy strach trochę minie, zorientujesz się, że mówi do ciebie, prosząc, żebyś unosiła biodra w rytm kroku konia (czyli anglezowała), żebyś wyprostowała plecy i położyła jedną rękę na udzie. Mowy nie ma! A to już jest kłus. Każda część ciała podryguje w niekontrolowany sposób. Jeszcze jedno koło i jeszcze jedno. Już nie jest tak wysoko, już tak nie obijasz sobie siedzenia, ale marzysz o tym, żeby zejść. Na szczęście to koniec pierwszej próby.

Stoisz na ziemi i patrzysz na następną ofiarę. Radzi sobie tak jak ty, ale tobie już nie wydaje się to takie trudne, myślisz nawet, że nie było tak źle.

Myślisz: "jeszcze raz jutro spróbuję i koniec".

A jutro... nie możesz się wygramolić z łóżka - boli cię wszystko. Instruktor mówi, że jak wsiądziesz, to przejdzie. Patrzysz na konia i prosisz go w duchu, żeby uważał, żeby nie rzucał łbem, nie machał ogonem i się nie wiercił. I znów ktoś cię podsadzi, ale już nie jest tak wysoko, już nie jest tak strasznie. Powtarzamy wczorajsze ćwiczenia. Nic nie pamiętasz, nie możesz złapać rytmu. Już jednak zaczynasz patrzeć nie na końską grzywę, nie w ziemię, ale dookoła, a tam przez łąki pędzi zastęp. Nic nie robią, konie same ich niosą, a ty się mozolisz! Instruktor mówi, że wszyscy zaczynali tak jak ty, a teraz mają frajdę. Być może, ale ty już nie chcesz tej frajdy. Stwierdzasz, że jesteś przypadkiem beznadziejnym. W końcu nie każdy musi jeździć konno.

Znowu stoisz i patrzysz. Gdy inni ćwiczą, dajesz im dobre rady. Ty masz już to za sobą, chwilami wydaje ci się, że gdybyś teraz wsiadła, to ho ho! Któregoś dnia instruktor odpina lonżę i jedziesz sama. Trzymasz wodze i próbujesz prowadzić konia. Tylko ci się wydaje, że go prowadzisz, bo to on prowadzi ciebie.

Z dnia na dzień jest coraz lepiej. Wsiadasz sama, schodzisz sama, jedziesz sama. Tak naprawdę dopiero teraz zaczyna się nauka. Już nie anglezowanie jest problemem, ale ustawienie nóg, powodowanie koniem za pomocą łydki i dosiadu.

Aż przychodzi dzień, kiedy ruszasz w teren. Jedziesz w zastępie, podziwiasz okolicę i cały czas się uczysz. Bo nie wzięłaś pod uwagę tego, że między drzewami koń się zmieści, ale twoje kolano już nie. Trzeba było dać troszkę w lewo lub troszkę w prawo. Teraz to ty prowadzisz konia, nie on ciebie. Czujesz się pewnie.

Kolejny teren. Jesteś wyluzowana, rozmawiasz, rozglądasz się, pośpieszasz konia i jeźdźców przed sobą. Nagle: - Przygotować się do galopu! "Jak to było, jak to było?" - myślisz gorączkowo. Szybko przypominasz sobie ćwiczenia na padoku. Ale tam nie było drzew, góry, zakrętu, za którym diabli wiedzą, co jest. - Jeszcze nie! - krzyczysz, ale nikt cię nie słyszy. "Koniec, już po mnie. Spadnę na pewno!" Udało się. Znów kłus - jakie to przyjemne! Pot ścieka ci po plecach, spod toczka wypływa strużka.
Rano znów teren. Oświadczasz, że pojedziesz, jeśli nie będzie galopu (inni milczą, ale też tak myślą, tylko nie mają odwagi się przyznać). Jedziecie. Na pięknej prostej w lesie instruktor pyta, czy chcecie galopować. Chcemy. Dlaczego? Nikt nie wie.

Teraz było lepiej. I już za każdym razem będzie lepiej. Nie będziesz się mogła doczekać, kiedy znów wsiądziesz i pogalopujesz, choć już wiesz, jak się spada.

Potem wciągniesz w to przyjaciół, rodzinę, a tym, którzy zaczynają będziesz mówić, że konno może jeździć każdy. Naprawdę. A więc: na koń!

sport,

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


madzia_kocha_lwa
Zobacz blog

madzia_kocha_lwa napisała:

dodane: 13-06-2012 15:07

AHA . Ja spadłam tyle razy z konia , zrzucał mnie ponieważ nic mu się nie chciało robić , strzelał barany , brykał kopał uciekał ja się nie poddawałam do tej pory jeżdżę i mam z tego bardzo wielką satysfakcję :)
 

niebieska_nitka
Zobacz blog

niebieska_nitka napisała:

dodane: 12-06-2012 21:36

Czemu? Nie wiem :) Miałam raz mały "wypadek tzn koń mnie poniósł i po tym wszystkim praktycznie zaczynałam od początku..potem jeździłam, ale przyszła zima i przestałam, znowu na lato zaczęłam, ale znowu od początki i w końcu straciłam zapał i tak to się skończyło :)
 

madzia_kocha_lwa
Zobacz blog

madzia_kocha_lwa napisała:

dodane: 12-06-2012 19:40

Daga , dzięki ! też już dosyć tych blogów o odchudzaniu itd ...
 

daga202
Zobacz blog

daga202 napisała:

dodane: 12-06-2012 19:35

Ha, ha... wreszcie jakiś sensowniejszy wpis... a nie tylko o odchudzaniu i ciuchach z lumpka ;P
 

madzia_kocha_lwa
Zobacz blog

madzia_kocha_lwa napisała:

dodane: 12-06-2012 18:24

Czemu przestałaś ? ; )
 

niebieska_nitka
Zobacz blog

niebieska_nitka napisała:

dodane: 12-06-2012 17:58

Fajnie napisane, jak to czytam, aż żałuję że poprzestałam na kilkunastu lekcjach..nigdy nie wyruszyłam w teren...niby mam swojego konia, ale niestety, nie jeżdżę już na nim, do stadniny na lekcje też nie.. było, minęło :)
 

tullia
Zobacz blog

tullia napisała:

dodane: 12-06-2012 15:15

masz świetny styl pisania, taki lekki i swobodny :)
 

007madziucha

007madziucha napisała:

dodane: 12-06-2012 15:07

a ja boję się koni. Niby nie ma się czego bać a mam blokadę i nie wejdę, o ile mogę je głaskać i nie mam oporów, tak z wsiadaniem na niego nie ma mowy:D
 

madzia_kocha_lwa
Zobacz blog

madzia_kocha_lwa napisała:

dodane: 12-06-2012 14:11

Dzięki :) ja mam swojego konia , którego kocham . aktualnie przygotowuję się do zawodów skokowych które odbędą się we wrześniu .
 

gloomy_heroine

gloomy_heroine napisała:

dodane: 12-06-2012 14:08

haha, bardzo fajnie to opisałaś. :) czasem chciałabym jeszcze raz przeżyć pierwsze jazdy. trochę już trenuję, a satysfakcja wciąż taka sama. ;) pozdrawiam i życzę powodzenia. ;)
 

Wyszukiwarka

UŻYTKOWNICY

Szukaj:

RSS

Dodaj do ulubionych

O blogu

Ten , blog mówi o mojej wielkiej miłości do koni , jazdy.. Kocham Konie , nawet posiadam :) Zrobiła bym dla nich wszystko !

O mnie

madzia_kocha_lwa

Na szafie od: 07-06-2012

Obserwuj

Kocham Konie <3

Obserwują blog
Madddlen
daga202
cimarrion
Yza_Pyza
mycherry

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
2