365 na walizkach

blogi.szafa.pl/ /kehribar

maj 22

Kamień naturalny, a syntetyczny. Jak je odróżnić?

dodane przez: kehribar dn. 22-05-2013 r.
Kamień naturalny, a syntetyczny. Jak je odróżnić?

Na Allegro i na szafie roi się od świecidełek z "akwamarynami, szmaragdami, rubinami, szafirami, ametystami" i innymi kolorowymi oczkami. Ale uwaga. Większość to syntetyki stworzone w labolatorium. Zamienniki, o ułamkowej wartości w porównaniu z tym, co stworzyła natura. Dla przykładu: koszt wytworzenia całej gruszki korundowej to… 7-8 zł. Wycina się z niej kilkaset kamieni.

Jak je rozpoznać? Jak się chronić przed oszustwem i przepłaceniem?

Wprawne oko jest niezbędne. W przypadku dobrych podróbek - nawet mikroskop. Bez niego syntetycznego diamentu wychwycić się po prostu nie da. Na szczęście na rynku polskim podróbki są marnego sortu, więc do innych kamieni wystarczy lupa.

1. Syntetyki są do siebie podobne, jak kopiuj + wklej. W naturze występuje różnorodność kolorystyczna.
2. Niektóre mają wady - porowatą powierzchnię, pęcherzyki powietrza... Bąbelek w środku to na 100% fałszywka.
3. Cena. Idąca w tysiące złotych. Jeżeli coś kosztuje 100, 200, nawet 300 - syntetyk. Sztuczny kamień powstaje tydzień. Prawdziwy kilka tys. lat. dla przykładu: 1-caratowy tanzanit to wydatek rzędu 59.000,00 dolarów.
4. Kamień szlachetny jest szlachetny ze względu na właściwości, nie nazwę. Dla przykładu: nieprzezroczysty szmaragd jest kamieniem ozdobnym - NIE szlachetnym. O tym. co kwalifikuje kamienie do szlachetnych, a co do ozdobnych kiedy indziej.
5. Kwiecisty opis. Wspaniały, olśniewający, wysokiej jakości. Bajki. Im więcej epitetów wartościujących dodatnio, tym większy kant. Prawdziwy kamień jest opisywany parametrami jubilerskimi, nie tylko w mm.

Kolejne cechy dodam w wolnej chwili - nie wyczerpałam jeszcze tematu ;)

 

wpis edytowany 2013-05-22 o godz. 22:59:16

Brak

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


angua79

angua79 napisała:

dodane: 22-05-2013 23:52

Mnie najbardziej zastanawia, jak odróznić opale syntetyki od naturalnych. Podobno niektóre sa nie do odróżnienia dla niespecjalisty.
 

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
0