365 na walizkach

blogi.szafa.pl/ /kehribar

maj 17

WARMET I

dodane przez: kehribar dn. 17-05-2013 r.
WARMET I

Co to takiego i skąd się wzięło?

Zaczyna się w 1965, kiedy to Ministerstwo Handlu Wewnętrznego zarządza reorganizację. Wytwórnia Wyrobów Jubilerskich i Wytwórnia Wyrobów z Metali Szlachetnych łączą się, tworząc jedno przedsiębiorstwo. Umiejscawia się ono na terenie ul. Tytoniowej 20, pod nazwą Fabryka Wyrobów z Metali Szlachetnych „WARMET”.

Nowa firma specjalizuje się w srebrze. Zgodnie z ideologią okresu uważano, że kobieta socjalistyczna nie powinna zdobić się „świecidełkami” z metali i kamieni szlachetnych wyższej klasy (rubiny, szmaragdy, diamenty). Wyroby ze złota i platyny były kojarzone z klasą posiadaczy – kapitalistów.

WARMAT otwiera oddziały terenowe:
1. w Białymstoku – „Biamet
2. w Rzeszowie – „Resowia
3. w Kłodzku – „Agat

Oddziałowi kłodzkiemu podporządkowano również przejętą z PHD Gliwice szlifiernię kamieni w Namysłowie koło Opola. W Sopocie powstał „Jantar”, ktory przejął już istniejący zakład od PHD „Jubiler”. Zakład ten miał się zająć wydobyciem i zagospodarowaniem polskiego bursztynu.

Plan rozwoju zakładał zatrudnianie głównie absolwentów szkół artystycznych.
 

Pomysł wykorzystania folkloru góralskiego miał realizować oddział w Zakopanem (w oparciu o słynną wówczas „Szkołę Kenera”). Jednak ówczesne władze zleciły lokalizację oddziału w Nowym Targu. Równolegle z tworzeniem oddziałów terenowych opracowano plan budowy nowego zakładu „Warmet” w Warszawie. Dotychczasowa siedziba mieściła się przy ulicy Tytoniowej w drewnianych barakach dawnej WWJ. Po długich walkach uzyskano lokalizację na zapleczu zajezdni autobusowej przy ulicy Ostrobramskiej.   Na prawie hektarowej działce wybudowano nowoczesny wielokondygnacyjny zakład - o łącznej powierzchni produkcyjno-magazynowej i wystawienniczej ponad 12 000 m2. Układ organizacyjny pomieszczeń dostosowano do przemysłowego cyklu produkcyjnego, a nowo wybudowany zakład spełniał wszystkie wymogi BHP oraz warunki socjalne. Był to zakład nowoczesny, w pełni odpowiadający wymogom europejskim w branży jubilersko-złotniczej. Projekt przewidywał warsztaty szkoleniowo-produkcyjne i prowadzenie szkoły przyzakładowej. Prawie równolegle z nowym „Warmetem” budowano nowe zakłady w Białymstoku, Rzeszowie i Kłodzku.

WARMAT produkował na skalę przemysłową. Ich wyroby nie były ani unikatowe, ani trudno dostępne. Nie są też antykami jako, że za antyki uważa się przedmioty wykonane przed 1945 rokiem.

 

warmet,

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
0