Życie ma milion barw...

blogi.szafa.pl/ /jefrozka

paź. 24

Halloween - dynie, historia, ozdoby i zwyczaje, lampiony

dodane przez: jefrozka dn. 24-10-2013 r.
Halloween - dynie, historia, ozdoby i zwyczaje, lampiony

HALLOWEEN

Halloween przypada na ostatni dzień października. Obecnie święto to cieszy się największą popularnością w USA, Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie. W ostatnich latach Halloween w Polsce staje się coraz popularniejsze. Szkoły, przedszkola ogłaszają konkursy na najciekawsze przebrania oraz najładniej wydrążone dyniowe lampiony, puby i restauracje pod koniec października organizują tematyczne imprezy oraz stawiają na dekoracje związane z tym właśnie świętem. Witryny sklepów udekorowane są uśmiechającymi się lub groźnie spoglądającymi dyniami.

W swojej notce opowiem krótko o korzeniach Halloween, moim świętowaniu oraz dekoracjach jakie tworzę z tej okazji.

 

Historia w pigułce

Sama nazwa święta jest najprawdopodobniej skrótem od „ All hallows eve” czyli „Wigilia Wszystkich Świętych”. Geneza święta nie jest dokładnie znana istnieje kilka teorii na ten temat. Według jednej z nich Halloween wywodzi się z celtyckiego święta pożegnania lata i powitania zimy. Tego dnia według wierzeń Celtów granica między światem żywych, a zaświatami zacierała się i umożliwiało to duchom zmarłych i innym bytom przenikanie do świata ludzi żyjących. Wspominano przodków i zapraszano ich duchy do domów, natomiast byty mające złe zamiary starano się odstraszyć i wypędzić. Rozpalano ogniska, tańczono wokół nich, śpiewano i suto zastawiano ołtarze na, których składano ofiary z ludzi, zwierząt i plonów. Działania te miały na celu wspomożenie Słońca, dodanie mu siły do walki z czasem ciemności i zimna. Celtyccy kapłani- Druidzi wędrowali przez miasta i wioski, niosąc ze sobą wydrążone rzepy, które symbolizowały demony. W IX wieku pod wpływem nacisków i niechęci Chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, a odpowiednikiem celtyckiego święta stał się Dzień Zaduszny.

Halloween dziś

Obecnie Halloween to głównie upiorne przebrania, zbieranie słodyczy- „cukierek albo psikus”, liczne imprezy tematyczne, maratony filmowe, na których ogląda się głównie horrory. Wróżby na nadchodzące miesiące. Znakiem rozpoznawczym Halloween są wydrążone dynie, doświadczenie i odrobina talentu pozwalają stworzyć małe dzieła sztuki.

Na naszym podwórku Halloween wzbudza sporo kontrowersji. Kościół Katolicki powołując się na pogańską genezę święta usiłuje je obrzydzić i ogłasza zagrożeniem duchowymoraz potępia je. Święto bywa również często utożsamiane z kultem szatana, igraniem z ciemnymi mocami. Niektórzy zarzucają Halloween zbytnią komercjalizację, odwołując się do tradycji powołują się na polskie święto Dziadów. Osobiście uważam, że każdy ma prawo do decydowania o tym co i w jaki sposób świętuje. Jestem przeciwna przymuszaniu kogokolwiek do udziału w obchodach, jestem za prawem wyboru. Każdy powinien móc sam zdecydować czy chce i czy warto się tym zajmować. Nie widzę również problemu w przenikaniu się tradycji i odrobiną innego spojrzenia na temat śmierci i przemijania. Halloween w moim odczuciu nie umniejsza pamięci ani szacunkowi, który niewątpliwie należy się zmarłym, nie stanowi również zagrożenia.

Halloween dla mnie to magiczny czas, to jeden z moich ulubionych dni w roku. Za sprawą rodziców od dziecka miałam z rodzeństwem namiastkę święta, początkowo tata zajmował się rzeźbieniem upiornych dyń, które zajmowały honorowe miejsce na naszym parapecie, wzbudzając przy tym spore zainteresowanie przechodniów. Szkoły językowe dostarczały wielu cennych informacji o święcie i zwyczajach. Dziś będąc dorosłą kobietą nie rezygnuję z tradycji, zajmuję się przygotowywaniem lampionów, ze znajomymi biorę udział w imprezach tematycznych lub sama coś organizuję.

 

Poniżej zamieszam kilka zdjęć lampionów wykonanych przeze mnie.

 

Wesołego Halloween!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

halloween, dynia, Jacko039;lantern, lampion z dynii, Samhain,

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


Wyszukiwarka

UŻYTKOWNICY

Szukaj:

RSS

Dodaj do ulubionych

O blogu

O wszystkim i o niczym ;)

O mnie

jefrozka

Na szafie od: 11-12-2010

Obserwuj

Twardo stąpająca po ziemi, empatyczna, zafascynowana psychologią i neopogaństwem. Uwielbiam język rosyjski i modę, niekiedy jestem zbyt porywcza.

Kategorie
Obserwują blog

Nikt jeszcze nie obserwuje tego bloga

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
2