Impresje & Inspiracje

blogi.szafa.pl/ /impressimo

luty 28

Pierścionek z cyrkonią czy brylantem?

dodane przez: impressimo dn. 28-02-2013 r.
Pierścionek z cyrkonią czy brylantem?

 

Wybierasz pierścionek myśląc, że cyrkonie i brylanty nie robią różnicy?

Na pierwszy rzut oka i przez pierwsze miesiące, być może nie.

Czy na pewno?

Od zarania dziejów wszystkie korony, berła i biżuteria były zdobione kamienia szlachetnymi. Do grona wyjątkowych i rzadkich minerałów, które stanowią przedmiot pożądania, zaliczamy diamenty.

Grecy nazwali diament niezniszczalnym i niepokonanym.


Powód? Jest najtwardszym minerałem występującym w przyrodzie (twardość 10 w skali Moksa, w której 1 jest wartością najniższą , a 10 najwyższą, oraz 8000 w skali Vickera (od 20 do 8000).

Już na samym początku warto się zastanowić nad tym, że cyrkonia nie ma żadnej bogatej historii. Jest sztucznym kamieniem, którego można wyprodukować w dowolnych ilościach. Wróćmy jednak do tematu.

 

Hinduskie legendy mówią, że diament rodzi się z pięciu składników: wody, ziemi, nieba, powietrza i energii. W tym upatrywana jego niezwykła moc.

pierścionek z brylantami i szafirem 

Początki z węgla.

 

Diament to krystaliczna postać węgla, zbudowana z wielu kryształów, które zawierają śladowe ilości azotu, boru, glinu, chromu, magnezu, krzemu czy dwutlenku węgla oraz wrostki granatu, piropu, oliwinu, grafitu, ilmenitu i innych minerałów.

 

Diament ma zwykle postać bezbarwną, ale bywa też niebieski, zielonkawy, żółtawy, czerwony, brązowy, szary bądź nawet czarny.


Z reguły jest przezroczysty, ale może też być nieprzezroczysty. Zachwycający blask zawdzięcza wysokim współczynnikiem załamania światła.

Już teraz widać różnice między brylantem (oszlifowanym diamentem), a cyrkonią.


Cyrkonia to bezbarwny, syntetyczny kamień ozdobny.


Nie wykazuje takiej trwałości co brylant.
Po dość krótkim okresie użytkowania (szczególnie w pierścionkach), cyrkonia nabywa wiele zarysowań.
Dawny blask cyrkonii przyćmiewa matowa powierzchnia.

Diamenty wykorzystywane w jubilerstwie są pojedynczymi, dobrze wykształconymi kryształami (najlepiej jeśli nie posiadają wrostków i innych defektów).
Pozostałe to diamenty przemysłowe.


Ze względu na cechy zewnętrzne wyróżnia się kilka ich typów:

 

bort – odmiana mikrokrystaliczna (ze złóż afrykańskich), występuje w postaci nieregularnych, najczęściej nieprzezroczystych zrostów ziarnistych; (to także „bękarty", czyli diamenty z defektami);

 

ballas – kuliste formy, z reguły drobne, maksymalnie wielkości grochu, z promieniście ułożonych mikrokryształów w kolorze od mętnobiałego do stalowoszarego;

 

karbonado (czarny diament) – występuje w postaci drobnoziarnistych, porowatych skupień czarnych, ciemnozielonych lub szarych kryształów;

 

kongo – drobnoziarniste kruszywo diamentowe pochodzące z obecnego Zairu;

lonssdaleit – charakteryzuje go duża gęstość atomowa, występuje w... meteorytach.

 

W Europie moda na diamenty nastała w XII wieku podczas wojen krzyżowych.
Jednak do XVI wieku ceniono bardziej kryształy górskie, rubiny czy szmaragdy.
Wyjątkowa uroda diamentów i efekty związane z załamywaniem światła spowodowały, że diamentowe ozdoby chciało nosić coraz więcej pięknych dam.

 

Co warto wiedzieć, wybierając biżuterię z brylantami?


Cztery C.


Odbicie i załamanie światła w krysztale kamienia szlachetnego nazywa się jego „ogniem" lub „skrą i ogniem".
Są one szczególnie silne w diamencie, gdyż oszlifowany i wypolerowany kamień działa jak pryzmat, w którym dochodzi do rozszczepienia wpadającego światła na fale o różnej długości.
Dzięki temu w pełni uzyskuje się kolor, „ogień" i połysk.

Wycenę każdego diamentu sporządza się biorąc pod uwagę cztery podstawowe kryteria (w literaturze anglojęzycznej znane jako 4 C):

 

carat (masa; waga),
clarity (czystość; „woda"),
colour (barwa; kolor)
cut (rodzaj szlifu kamienia).

 

Masa.


Jednostką miary wielkości diamentów i innych kamieni szlachetnych jest karat jubilerski, oznaczany w języku polskim skrótem kr, po angielsku ct.
Od początku XX wieku masę kamieni szlachetnych, także diamentów, określa się w karacie metrycznym równym 0,2 g, a masę diamentów przemysłowych – w gramach.
Oszlifowane diamenty nazywamy potocznie, i niekiedy w handlu, brylantami, lecz prawidłowo określenie to odnosi się wyłącznie do diamentu okrągłego o pełnym szlifie brylantowym.

 

Największym i najsłynniejszym diamentem jest znaleziony w RPA Cullinan I, który ważył 621 gramów, czyli 3106 karatów, i przypuszcza się, że był częścią co najmniej dwukrotnie większego minerału.

Jak podaje Polskie Towarzystwo Geologiczne, wykonano z niego 105 brylantów (tracąc aż 65 proc. masy kamienia), w tym „Gwiazdę Afryki" o masie 530,20 karata.
Ten największy brylant świata ma kształt gruszki i zdobi brytyjskie berło królewskie, może być odczepiany i noszony jako broszka.

 

Wszystkie brylanty będące elementami Cullinana I są własnością brytyjskiej rodziny królewskiej. W skarbcu Korony Brytyjskiej znajduje się też Koh-i noor, pochodzący z Indii, o masie 181,1 karata, który królowa Wiktoria otrzymała w prezencie w 1850 roku.

 

Inne znane kamienie to: Excelsior, o odcieniu niebieskawym i masie 995, 2 karata, znaleziony w RPA, który został podzielony na 11 części i oszlifowany; Prezydent – 726,6 karata (z Brazylii), podzielony na 29 brylantów; Jonker – 726 karatów, podzielony na 15 części, uchodzący za najczystszy ze znanych wielkich diamentów.

pierścionek z brylantem 

W Polsce dwa najcenniejsze diamenty to: Wielki Czarny Diament w złotej puszcze św. Stanisława (z 1504 roku), przechowywany w skarbcu katedry na Wawelu (brak danych o jego wielkości) oraz bezbarwny diament o masie 10 karatów, oprawiony w koronie monstrancji Jana Kazimierza (z 1672 roku), będący ozdobą skarbca klasztoru ojców Paulinów na Jasnej Górze.

 

Jak się ma liczba karatów do średnicy diamentów?

 

Dla przykładu : 0,25 karatowy brylant ma średnicę 4,1 mm, 2-karatowy – 8,2 mm.

 

Czystość.


Diamenty naturalne zawierają zwykle zanieczyszczenia. Czyste diamenty występują w przyrodzie niezwykle rzadko. O nieskazitelnym, czystym diamencie mówimy wtedy, kiedy nie ma znamion zewnętrznych i wewnętrznych (np. wrostków, czyli inkluzji i innych defektów).

 

Czystość kamieni oznacza się wg skali IDC lub GIA od P3 (I3) do IF (FL), gdzie:

P1-P2-P3 (Piqué) lub I1-I2-I3 (imperfecta, eye visible inclusions) oznacza odpowiednio wyraźne wrostki, małe wrostki i duże wrostki; P3(I3) w tej skali to najgorsza czystość;

SI1/SI2 (small inclusions) – małe wrostki, widoczne podczas oględzin lupą 10x (x10);

VS1/VS2 (very small inclusions) – bardzo małe wrostki i błędy zewnętrzne;

VVS1/VVS2 (very, very small inclusions) – bardzo, bardzo małe wrostki;

IF (internally flawless) – czyste wewnętrznie pod lupą (x10), bez wrostków i defektów.

 

Obecnie najważniejszym narzędziem do oceny czystości diamentów są specjalne mikroskopy elektronowe przeznaczone do oglądania minerałów, zwane mikroskopami gemologicznymi (gemologia – nauka o minerałach).

 

Najważniejszym czynnikiem decydującym o wartości diamentu jest jednak masa. Oszlifowany diament o czystości SI1 i wadze 4 karatów może mieć większą wartość niż diament o tej samej czystości lub lepszej, np. VVS2, lecz wadze jedynie 1,6 karata.

 

Barwa


Wbrew potocznemu mniemaniu, że diamenty są bezbarwne, występują one w prawie wszystkich możliwych kolorach i odcieniach. Różnice kolorystyczne powodują głównie domieszki azotu.

Ze względu na zawartość azotu dzielimy diamenty na dwa typy:

Typ I – z dużą zawartością azotu (od 25 do 3000 ppm),

Typ II – pozbawione azotu i nie absorbujące promieniowania podczerwonego i nadfioletowego (poniżej 230 nm).

Niekiedy jako typ III klasyfikuje się diamenty pochodzenia kosmicznego.

 

Diamenty wykorzystywane przez jubilerów mają odcienie od bezbarwnego (nazywanego najczystszą bielą) do żółtego (stonowana biel). Na świecie eksperci posługują się kilkoma międzynarodowymi skalami odcieni diamentów, najczęściej ocenia się je wg tzw. szeregu żółtości, czyli skali GIA (opracowanej przez Amerykański Instytut Gemologiczny), który oznacza się dużymi literami alfabetu łacińskiego od D do Z. Im diament jest bielszy, tym jego oznaczenie jest bliższe początkowi alfabetu:

 

D, E, F – najczystsza biel (colourless), czyli bezbarwne, oczywiście najlepszy jest diament koloru D;

G, H, I, J – bliskie najczystszej bieli (near colourless), prawie bezbarwne;

K,L,M – słabożółte (faint yellow);

N, O, P, Q, R – bardzo jasnożółte (very light yellow);

S, T, U, V, W, X,Y,Z – jasnożółte (light yellow);

 

Barwę diamentu określa doświadczony ekspert za pomocą kamieni porównawczych oraz lamp imitujących średnie światło dzienne, tzw. światło nieba północnego (odnośnikiem jest tu światło dzienne z lipca w Paryżu, o godzinie 13.00). Badanie kamienia przeprowadza się umieszczając go pod lupą na tle podstawki – wzorca bieli i porównując z kamieniami porównawczymi.

pierścionek z szafirami i brylantami

Nasza rada:

 

Pierścionki zaręczynowe powinny być jak najtrwalszą pamiątką, dlatego rekomendujemy kamienie szlachetne.

 

wpis edytowany 2013-02-28 o godz. 15:44:48

pierścionki, z brylantami, brylanty, cyrkonie, impressimo,

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


impressimo
Zobacz blog

impressimo napisała:

dodane: 28-02-2013 18:42

Panie Ursus :-) to nie sprzedajemy cyrkonii bo nie chcemy zarobić? Uważamy, że lepszy jest szafir czy tanzanit, ale nie cyrkonia. Swoją drogą zawsze można później wymienić cyrkonię na brylant. Pozdrowienia.
 

impressimo
Zobacz blog

impressimo napisała:

dodane: 28-02-2013 18:39

Panie Ursus :-) to nie sprzedajemy cyrkonii bo nie chcemy zarobić? Uważamy, że lepszy jest szafir czy tanzanit, ale nie cyrkonia. Swoją drogą zawsze można później wymienić cyrkonię na brylant. Pozdrowienia.
 

xpalinkax
Zobacz blog

xpalinkax napisała:

dodane: 28-02-2013 18:29

wlasnie chlopak szuka dla mnie czegos z brylantem, ale w kolo pelno cyrkonii
 

ursusc360

ursusc360 napisała:

dodane: 28-02-2013 18:08

Mhm. Fascynujące. Muszę oddać mój pierścionek i zażyczyć sobie 3 razy droższego z diamentem, najlepiej z waszego sklepu.

"Pierścionki zaręczynowe powinny być jak najtrwalszą pamiątką, dlatego rekomendujemy kamienie szlachetne"? Sranie w banie. Rekomendujecie bo macie z tego hajs. Przepraszam, ze niektórych nie stać na brylanty :I
 

Wyszukiwarka

UŻYTKOWNICY

Szukaj:

RSS

Dodaj do ulubionych

O blogu

Impresje & Inspiracje

Prowadzony przez:
impressimo

Poradniki, biżuteria, moda, zaręczyny, ślub

O mnie

impressimo

Na szafie od: 28-02-2013

Obserwuj

Pierścionki, jubiler, inspiracje, moda, styl, porady

Obserwują blog

Nikt jeszcze nie obserwuje tego bloga

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
0