Twiggy

blogi.szafa.pl/ /enka2412

kwi. 03

Porowatość włosów

dodane przez: enka2412 dn. 03-04-2013 r.
Porowatość włosów

Włosy każdej z nas odznaczają się inną porowatością. Co to jest i jak to określić?

Mamy głównie trzy rodzaje porowatości włosa: niskoporowaty, o normalnej porowatości i wysokoporowaty. Poniższy obrazek przedstawia nam jak takie włosy wyglądają w megaprzybliżeniu:)

Parametr ten określamy obserwując jak nasze włosy zachowują się pod wpływem wilgoci, pielęgnacji, jak szybko schną, jak wyglądają..

Istnieją testy, które możemy zrobić samodzielnie w domu. Pierwszy z nich to test ze szklanką wody. Umieszczamy w niej kilka włosów z różnych partii głowy i jeśli po 10 minutach opadną na dno są prawdopodobie wysokoporowate, jeśli nie- prawdopodobnie niskoporowate. Ten test nie jest całkowicie miarodajny ponieważ jeśli weźmiemy zbyt dużo włosów, będą ciężkie i utoną. Włosy mają też tłustą powłokę, która może utrzymać je na wodzie mimo wysokiej porowatości.

 

Inny test polega na wyciągnięciu pojedyńczego włosa i opuszkami palców przejeżdżamy przez całą jego długość, jeśli wyczuwamy nierówności mamy do czynienia z wysoką porowatością, jeśli włos przechodzi przez palce swobodnie ale wyczuwamy drobne nierówności- średnioporowatość, jeśli nie wyczuwamy nic takiego- niska porowatość.

Włosy wysokoporowate schną szybko, mają skłonność do rozdwajania, puszą się w wilgotnym powietrzu, łatwo je zafarbować, są podatne na szybkie wchłanianie kosmetyków przez otwarte łuski, często są suche. Często spotykane u dziewczyn codziennie prostujących włosy i suszących ciepłym nawiewem suszarki.

Wł. niskoporowate są zupełnym przeciwieństwem, powoli schną, są śliskie więc żeby je ułożyć trzeba się nagimnastykować, kolor trudno zaaplikować i łatwo zmyć.

Włosy o średniej porowatości, to tzw. włosy normalne i najmniej problemowe:) i takich wam życzę:)

wpis edytowany 2013-04-03 o godz. 18:48:54

włosy, porowatość,

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


AminaEwa
Zobacz blog

AminaEwa napisała:

dodane: 03-04-2013 19:27

Też używam oleju lnianego już trzy miesiące i naprawdę jest super.
 

matra
Zobacz blog

matra napisała:

dodane: 03-04-2013 19:25

U mnie problem z wysoką porowatością załatwił olej lniany. Końcówki nadal się nieco puszą i są ciut zbyt suche, ale cała reszta jest błyszcząca i odzyskała swoją witalność, z którą wcześniej różnie bywało [naturalnie miałam zawsze jedwabiste śliskie włosy, ale suszarka i prostownica zrobiły swoje].
Także zauważyłam po tym, że włosy dłużej schną i znowu dłużej muszę je moczyć, żeby je całkowicie zwilżyć, tak jak kiedyś [;
 

enka2412
Zobacz blog

enka2412 napisała:

dodane: 03-04-2013 18:46

No właśnie, wiele z nas ma taki problem. Ja prawdopodobnie mam wysokoporowate, ale nie mam 100% pewności, cały czas je obserwuję. Najlepiej byłoby obejrzeć je przez mikroskop i zobaczyć jak wyglądają:) ale niestety mało kto ma takie urządzenie na własny użytek, może profesjonalny fryzjer potrafiłby też to zrobić
 

AminaEwa
Zobacz blog

AminaEwa napisała:

dodane: 03-04-2013 18:41

Ja mam zawsze problem z określeniem tej porowatości... niby z jednej strony moje włosy lubią się puszyć, gdy jest duża wilgotność i nie ma problemu, żeby je zafarbować a z drugiej strony schną godzinami, trudno je namoczyć (woda jakby odbija się od nich jak od parasola), a gumka ześlizguje mi się z końca warkocza.
 

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
2