PISANIE NA KOLANIE

blogi.szafa.pl/ /dzwonekkaro

mar. 16

szuflady

dodane przez: dzwonekkaro dn. 16-03-2013 r.

Temat wziął mi się po obejrzeniu angielskiego programu, w którym prowadząca obnażała uprzedzenia, jakim podlegamy w codziennym życiu.

Zaczęłam się zastanawiać nad sobą i swoimi szufladami, w których chowam ludzi. Jako, że od zawsze miałam refleksyjną naturę i ciut za często bawie się w analizę wszystkiego, co jest naprawde uprzykrzające życie, o istnieniu własnych szuflad i mechanizmach, którym podlegam - upychając w nich ludzi,  - wiem dużo.

(I tu mała dygresja. Wszystkie moje polonistki, które przez lata edukacji, przewinęły się przez moje życie, starały sie wykorzenić u mnie tendencję do pisania długich zdań. Miało być krótko i na temat. Miało mnie to uchronić przed odbieganiem od tematu i utrzymania sensu wypowiedzi. Porażka polonistek jest w moim przypadku ewidentnie oczywista.)

 

Osobiście uważam, że szuflady są ważne i dopóki nie są na kluczyk, nie maja zamków szyfrowych, a obok nie biegają wściekłe dobermany, dają poczucie bezpieczeństwa i ułatwiaja życie. Sztuka polega na tym, żeby umieć robić w nich porządek. Przyznawać się do błędnych interpretacji i nie robić z siebie Wyroczni Wschodu, która wie wszystko najlepiej.

Paradoksalnie im jestem starsza, tym częściej zdaje sobie sprawę z tego, że o życiu wiem coraz mniej. Przywilejem młodości jest radykalizm, idealizm, stawianie wszystkiego na jedną kartę. Przynajmniej tak mi sie wydaje.

Jak byłam nastolatką, wiedziałam wszystko najlepiej, a świat nie stanowił dla mnie tajemnicy i wyzwania intelektualnego. Albo coś było białe albo czarne. Wszystko było prostsze i takie oczywiste.

Teraz wiem, że największym błędem jest ocena pozorna i przeświadczenie o własnej nieomylności.

Dzielę ludzi prozaicznie, na życzliwych i tych nieżyczliwych. To oczywiście w odniesieniu do osób, z którymi wiążą mnie jakieś kontakty czy relacje. Unikam tych drugich i staram się otaczać osobami pięknymi wewnętrznie. Analiza osób przypadkowych jest stratą czasu i energii.

Nie oceniam ludzi po wygladzie, chociaż przyznaję - ubiór, zachowanie, mowa ciała, język, słowa, dają dużo sygnałów i mówią nam coś o danym człowieku. Tylko, że ocena na podstawie powyższego nie zawsze pokrywa sie z rzeczywistością, właściwie często jest mylna - zwłaszcza, gdy ktoś przywdziewa maskę. A kto jej nie zakłada czasami?

Jestem taka dziwaczką, że jak poznaję człowieka to pierwszą rzeczą, która mnie interesuje i o którą pytam, sprytnie lawirując miedzy różnymi tematami, dla zmylenia rozmówcy, - jest data urodzenia, a uściślając dzeń i miesiąc, żeby nie wyjechać z wulgarną oczywistością mojej ciekawości - o znak zodiaku.

Pytanie wprost szufladkuje mnie samą, czego oczywiście nie lubię ;) i zawsze staram się być tabulą rasą do momentu, w którym chcę się otworzyć.

Wraz z odpowiedzią, gdy pada dla mnie ten ważny konkret - osoba momentalnie zostaje zachomiczona w określone pudełko ze znakiem zodiaku i wszystkimi zaletami i wadami typowymi dla powyższego.

Astrologia jest czymś więcej niż horoskopami wymyślanymi przez stażystów w gazetach. Rysy astrologiczne sa ramami, które opisują główne cechy ludzi urodzonych w określonych porach roku. Zresztą nikogo nie zamierzam przekonywac do czegokolwiek. A tymbardziej sensu moich przekonań. Przyzwyczaiłam sie do stukania w czoło i tego nieśmiertelnego- "ja nie wierzę w horoskopy!".

Kwestie wiary to coś w co rzadko wchodze w rozmowach i prawdopodobnie nie odważę się ich roztrząsać na blogu.

 

.........................................

Choć jako zodiakalny baran wolę sie nie zarzekać bo zdanie potrafię zmienić pod wpływem chwili i jakiegos impulsu.

miłej soboty !

wpis edytowany 2013-03-16 o godz. 15:15:04

Brak

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


Wyszukiwarka

UŻYTKOWNICY

Szukaj:

RSS

Dodaj do ulubionych

O blogu

PISANIE NA KOLANIE

Prowadzony przez:
dzwonekkaro

autorskie, często ambiwalentne, totalnie subiektywne spostrzeżenia na temat wszystkiego co przyjdzie mi do głowy

O mnie

dzwonekkaro

Na szafie od: 28-01-2009

Obserwuj

później uzupełnię

Obserwują blog
Lajla18
qvciorka
elokwentna

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
0