let mi b.

blogi.szafa.pl/ /ciemnaaa

gru. 14

tradycje świąteczne

dodane przez: ciemnaaa dn. 14-12-2011 r.
tradycje świąteczne 

    Skąd w naszym domu?

Choinka, jemioła, kolęda, prezenty, opłatek


Niektóre tradycję są oczywiste, ale czy wiemy skąd pojawiły się w naszej kulturze i w domach?

 

CHOINKA

 

W Polsce choinka pojawiła się na przełomie VIII i XIX wieku. Na wsiach odbywała się kradzież obrzędowa. Gospodarz domostwa wczesnym rankiem udawał się do lasu ukraść drzewko lub gałąź. Iglak miał przynieść złodziejaszkowi szczęście. Wcześniej strojono choinkę pierniczkami, orzechami, piórkami oraz świeczkami. Dziś są już zupełnie inne trendy, często liczy się przepych i bogactwo. Gwiazda betlejemska na szczycie choinki ma pomagać w powrocie do domu wędrującym. Styl przybierania zależy często od kraju. Zwyczaj ten przewędrował z Niemiec.

 

JEMIOŁA

 

To raczej każdy dobrze zna. Pod jemiołą całują się zakochani oraz godzą się pokłócenie. Zwyczaj ten przywędrował do nas z Anglii. Jemiołę powinno trzymać do następnych świąt.

 

DZIELENIE SIĘ OPŁATKIEM

 

Najważniejszym i najbardziej wzruszającym momentem było i jest dzielenie się poświeconym opłatkiem. Staropolskie opłatki były różnokolorowe i bardzo ozdobne. Dziś opłatki są białe i ozdobnie wytłaczane. Zwyczaj ten przewędrował do nas z Francji. Przybył do nas wraz z chrześcijaństwem.

  PREZENTY
Wigilijny zwyczaj obdarowywania sie prezentami początek swój bierze jeszcze z rzymskich Saturnaliów. W późniejszych wiekach przez Kościół został nazwany Gwiazdka, gdyż prezenty wręczano, gdy na niebie zauważono pierwsza gwiazdę.

 

KTO PRZYNOSI PREZENTY?

Mikołaj, Gwiazdor, Dziadek Mróz, Anioł, Dzieciątko. W zależności od regionu prezenty roznosi kto inny, do mnie przychodzi Gwiazdor. Swoją drogą zastanawiam się co w tym roku dobrego znajdę pod choinką.

 

 

wpis edytowany 2011-12-14 o godz. 22:19:43

Brak

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


Wyszukiwarka

UŻYTKOWNICY

Szukaj:

RSS

Dodaj do ulubionych

O blogu

let mi b.

Prowadzony przez:
ciemnaaa

trochę o modzie no i o pogodzie :P

O mnie

ciemnaaa

Na szafie od: 16-02-2011

Obserwuj

hej ;) jestem studentką Politologii ze specjalizacją dziennikarstwo. Kocham pisać oraz szaleć po sklepach. Dlatego postanowiłam połączyć te dwie czynności właśnie tu. Postaram umilić się wam czas jak tylko potrafię. Już was nie zanudzam, dodam tylko, że ponad wszystko kocham zwierzęta.

Obserwują blog
Asiulek11989
wikroria789
asica95
osa88
kamiqa
dianusia08
nathaira
Magdaa_lena
denni
Kates1985
pina40
rudamarysia
jagababa123
23-03-2011
paulla_92
wika31
allaboutfashion
lala16100
pokaż więcej

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
0