Modna Polka

blogi.szafa.pl/ /bluemagic72

paź. 25

WSZYSTKO CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O OPALACH

dodane przez: bluemagic72 dn. 25-10-2012 r.
WSZYSTKO CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O OPALACH

 

Dobrze znane już przez większość starożytnych kultur, opale cenione są przede wszystkim ze względu na swoją olśniewającą gamę kolorów. Biżuteria srebrna z opalami nadaje każdej kreacji wyjątkowej elegancji i klasy. Ten artykuł pozwoli wszystkim zagłębić się szerzej w temat tego szlachetnego kamienia oraz da nam kilka wskazówek niezbędnych do prawidłowego pielęgnowania tego rodzaju biżuterii.

Historia Opali

Piękne i zapierające dech w piersiach opale są kamieniami szlachetnymi, które charakteryzują się lśniącymi blaskami kolorów tęczy. Nazwa Opal ewoluowała od greckiego „opallios” - co oznacza zmianę koloru w późniejsze, łacińskie słowo „opalus” oznaczające kamień szlachetny. Starożytni Grecy mieli swoją teorię związaną z powstaniem tych kamieni. Według nich, opale spadły z nieba podczas błyskawic, były więc uważane jako produkt uboczny Zeusa. Grecy wierzyli, że opale miały pomagać właścicielowi w widzeniu nieskończonej liczby możliwości oraz dawały mu moc przewidywania i prorokowania. Natomiast Rzymianie wierzyli, że noszenie opali pomagało im zachować jasność umysłu.
Obecnie, opal jest oficjalnym kamieniem szlachetnym Australii. Kraj ten uznawany jest za największe i najbardziej znane źródło opali. Australia szybko zdominowała rynek opali i obecnie produkuje około 90% tego jubilerskiego surowca.

Charakterystyka Opali

Już od starożytności kamienie te ze swoimi malutkimi krystalicznymi kulkami (sferolitami) czarowały swym pięknem kobiety ze wszystkich części świata. Ich gra kolorów i ich blask jest tym co przyciąga ludzi do kupowania i noszenia tego rodzaju biżuterii. Opale fenomenalnie komponują się z biżuterią srebrną. Można je spotkać w srebrnych pierścionkach, kolczykach, naszyjnikach, wisiorkach czy bransoletkach.
Opale są prawdopodobnie jednymi z niewielu kamieni, które mają bardzo bogatą historię powstania.

Unikalną cechą opali jest to, że można w nich ujrzeć wszystkie barwy w „grze kolorów”, czyli opalizacji. Opalizacja jest wynikiem dyfrakcji i interferencji światła na warstwach krzemionki w mikrostrukturze opalu. Efektem są żywe kolory tęczy dostrzegalne w opalu; poruszające się i zmieniające w zależności od kąta padania światła na kamień oraz od kąta obserwacji. Biorąc pod uwagę kolor własny, opal może być bezbarwny, biały, żółty, czerwony, brązowy, jasnoszary do ciemnoszarego oraz czarny.
Najdroższymi z nich są opale czarne, których barwa waha się od ciemnej szarości do smolistej czerni. Swoją barwę zawdzięczają pyłom wulkanicznym. Ich unikatowość a także jaskrawość i dźwięczność kolorów, sprawia, że czarne opale są najpiękniejszymi i najbardziej pożądanymi ze wszystkich. Ceny czarnych opali o mocnej czerwonej barwie opalizacji może dochodzić nawet do 30 000 dolarów za karat.

Jak należy dbać o tak drogocenną biżuterię? 

Kiedy mamy do czynienia z opalami musimy zachować kilka podstawowych zasad:

* Aby uniknąć uszkodzenia biżuterii należy ją zawsze zdejmować podczas wykonywania jakichkolwiek prac domowych,ogrodowych czy nawet podczas wycieczek na plażę. Dla wielu kobiet może to być uciążliwe ale z pewnością takie zachowanie przyczyni się utrzymania biżuterii w czystości i w nienagannym stanie bez narażania opali na zadrapania, zarysowania czy wyszczerbianie. Opal w swej strukturze jest podobny do szkła dlatego też należy obchodzić się z nim jak z produktami wykonanymi ze szkła.
* Nagłe zmiany temperatur oraz ekstremalne ciepło i zimno zdecydowanie niekorzystnie wpływają na opale i mogą spowodować ich uszkodzenia. Również długotrwałe trzymanie ich w mocno nasłonecznionych lub bardzo suchych miejscach może spowodować stopniowe blednięcie kolorów oraz powstanie mikropęknięć, które mogą doprowadzić do popękania i całkowitego zniszczenia kamienia.
* Należy pamiętać aby ściągać biżuterię z opalami podczas wykonywania makijażu. Zawarte na przykład w pudrze czy różu drobinki są jak mikroskopijne kawałki papieru ściernego i mogą spowodować trwałe uszkodzenia zmniejszające blask kamienia. To nie musi być widoczne od razu ale wraz z upływem czasu zmatowienia będą coraz bardziej widoczne. Również podczas noszenia biżuterii z opalami nie wskazane jest sprayowanie lakierami do włosów, dezodorantami czy perfumami. 
* Jeśli chodzi o przechowywanie biżuterii z opalami powinniśmy pamiętać aby nie mieszać jej wraz z inną biżuterią. Należy przechowywać ją w oddzielnych pudełeczkach.
* W przypadku, gdy w naszej biżuterii osadzonym opalem jest dublet lub triplet dochodzi kilka dodatkowych czynników mogących ją uszkodzić. Ponieważ dublety i triplety składają się odpowiednio z dwóch i trzech warstw sklejonych ze sobą, zbyt długie wystawianie ich na działanie wody czy trzymanie w środowisku o bardzo wysokiej wilgotności może powodować rozklejanie się warstw na brzegach i dostanie się wody w powstałe szczeliny, przez co kamień będzie jakby zamglony. Efekt ten przyspieszyć może wpływ mocnych detergentów.

 

 

wpis edytowany 2012-10-25 o godz. 13:19:09

biżuteria srebrna, rod, wyroby jubilerskie, pierścionki, silver fashion,

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


Wyszukiwarka

UŻYTKOWNICY

Szukaj:

RSS

Dodaj do ulubionych

O blogu

Modna Polka

Prowadzony przez:
bluemagic72

Blog dotyczy szeroko pojętej branży Moda i Uroda.

O mnie

bluemagic72

Na szafie od: 20-06-2012

Obserwuj

Na co dzień pracuję w branży Moda i Uroda. Zajmuje się między innymi importem oraz sprzedażą zarówno hurtową jak i detaliczną biżuterii srebrnej. Sprzedażą torebek, portmonetek i portfeli skórzanych firmy Paters jak również sprzedażą perfum i kosmetyków renomowanych firm. W 2011 roku uruchomiliśmy nasz pierwszy sklep internetowy, zdobywając kolejne doświadczenie i rozszerzając obszar działania.

Obserwują blog
Wilandra
kas1991
ivaa15

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
0