SPRYTNA MAMA

blogi.szafa.pl/ /Sprytna_Mama

luty 24

Rozpad związku - dramat rodzica

dodane przez: Sprytna_Mama dn. 24-02-2012 r.

Zaskakujące jest to jak nasze poglądy zmieniają się wraz z pojawieniem się małej istotki w naszym życiu. Przed jej pojawieniem zawsze myślałam, że rozpad związku (rozwód) to największy dramat dla dziecka, teraz będąc rodzicem wiem, że nie mniejszy dramat to dla rodzica.
Myślę, ze moje poglądy brały się z faktu, że to rodzice odpowiedzialni są za rozstanie. To ich decyzje, jej, jego, ale nigdy nie dziecka. Dziecko niczemu nie jest winne, dlatego w przypadku rozstania jego cierpienie jest największe. Wiem, że takich sytuacjach nie należy generalizować, są różne rozstania, kulturalne i te mniej, dramatyczne, z winny męża, z winny żony lub za obopólną zgodą. Tylko, że taka sytuacja zmienia nasze całe życie i życie naszych bliskich. Ci co patrzą krótkowzrocznie, nawet nie zdają sobie sprawy jak bardzo. Gdy rodzina przechodzi taką próbę, to w oczach dziecka przestaje już być rodziną, od tej pory jest mama i jest tata. Rodzice w tym wszystkim przestają być partnerami, muszą wiele rzeczy podzielić i co najgorsze czas dziecka. I tu w moim mniemaniu zaczyna się największy dramat matki. Nie wyobrażam sobie jakbym była w takiej sytuacji i musiałabym oddać Wojtka na weekend, nie spędzić z nim urodzin, czy wigilii bo wypada „kolej Taty”. W takich sytuacjach zawsze ktoś musi iść na ustępstwo, zawsze ktoś jest poszkodowany. Z czasem oczywiście jest na pewno łatwiej, bo nasze dziecię w końcu będzie samo wyjeżdżać, szaleć na urodzinowych imprezach i w końcu oznajmi, że święta spędza u teściów. Ale gdy dziecko jest jeszcze dzieckiem, nie nastolatkiem czy kawalerem, to musi to być ogromny cios dla serca mamy, rodzica. Od razu można rzecz, sami sobie ten los zgotowali, ale w życiu różnie bywa i nie zawsze mamy wpływ na decyzję czy zachowania innych. W takich momentach człowiek musi sobie radzić, tak jak dzieci radzą sobie z rozstaniami rodziców. Rozwód to pewnego rodzaju klęska z której nieraz wychodzi się obronną ręką, ale zawsze kiedy jest nas więcej niż dwóch okupione jest to większym cierpieniem i wyrzeczeniami.   czytaj wiecej...

 

Przypominam również o nowym konkursie

dziecko, mama, blog, rodzina,

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


Wyszukiwarka

UŻYTKOWNICY

Szukaj:

RSS

Dodaj do ulubionych

O blogu

SPRYTNA MAMA

Prowadzony przez:
Sprytna_Mama

Od prawie roku prowadzę blog sprytnamama.pl Blog początkującej mamy:)w którym umieszczam moje pomysły i przeżycia związane z wychowaniem mojej jak na razie jedynej pociechy - czyli jak nie zwariować i nie zbankrutować przy małym urwisie. Moje wypociny przenoszę również tutaj więc zapraszam do mam nadzieje miłej i pomocnej lektury:)

O mnie

Sprytna_Mama

Na szafie od: 31-01-2012

Obserwuj

Jestem Mamą Wojtusia, która w wolnym czasie produkuje się w sieci, w nadziei, że ktoś z tego skorzysta:)

Obserwują blog
koja55
alpina
czekoladacom
katrinka25

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
0