Moda i takie tam

blogi.szafa.pl/ /Moda_i_takie_tam

mar. 29

SUBIEKTYWNIE ULUBIONE: Joanna Chmielewska

dodane przez: Moda_i_takie_tam dn. 29-03-2012 r.

z6920617X_hqrrsxp.jpgKalina Jędrusik jako Joanna w "Lekarstwie na miłość" Od dawna planowałam napisanie posta o mojej ulubionej polskiej pisarce, zmobilizowałam się do tego wreszcie dziś, gdy na Kino Polska można było obejrzeć "Lekarstwo na miłość", które oczywiście oglądałam, po raz nie wiem który... Kalina Jędrusik była kobietą z tak wielką charyzmą, urodą i zmysłowym głosem, że nie można od niej po prostu oderwać wzroku...Dialogi są fantastyczne, przezabawna Krystyna Sienkiewicz i jej tekst o bluzeczce z dekoltem przy witrynie sklepowej to moja ulubiona scena. Poza tym, pomimo upływu 50 lat od momentu nakręcenia tego filmu, kreacje bohaterek są zachwycające, cóż, moda, jak historia, lubi zataczać koło...
A wracając do tematu literatury, postanowiłam w serii "subiektywnie ulubione" prezentować sylwetki moich ulubionych autorów, lista jest dość długa, bo jestem klasycznym molem książkowym. No dobrze, może nie klasycznym, bo z zacięciem modowym, ale potrafię dla książki zarwać noc bez żadnego bólu serca... :)

bio.pngJoanna ChmielewskaJoanna Chmielewska (właśc. Irena Kuhn) to autorką ponad 60 kryminałów, kilku poradników oraz kilku powieści dla dzieci o misiu Pafnucym. Urodzona w 1932 roku pisarka jest z wykształcenia architektem i przez wiele lat pracowała w zawodzie, w Polsce i za granicą. Ale jak twierdzi w wywiadach, zawsze chciała napisać powieść i cel osiągnęła, w 1964 roku wydano jej pierwszą książkę pt. "Klin", na motywach której jest wspomniany wyżej film "Lekarstwo na miłość". Zachęcona udanym debiutem, Chmielewska zaczęła pisać kolejne książki i tworzy je do dnia dzisiejszego, za co my, wierni czytelnicy, jesteśmy jej niezwykle wdzięczni.
Swoją przygodę z twórczością p. Joanny zaczęłam ok. 15 lat temu, gdy licealna koleżanka zarekomendowała i pożyczyła mi "Całe zdanie nieboszczyka". Książkę pochłonęłam w dwa dni i do dziś pozostaje jedną z moich ulubionych lektur. Natychmiast też przeprowadziłam szturm na okoliczne biblioteki i wsiąkłam w Chmielewską na amen... Autorka pisze lekko, w większości powieści ona sama jest główną postacią, wplata również członków własnej rodziny i znajomych. W kilku powieściach dla odmiany bohaterami są: małoletnie rodzeństwo Chabrowiczów, Janeczka i Pawełek oraz ich pies Chaber ("Nawiedzony dom", "Wielkie zasługi", "Skarby", "2/3 sukcesu") a także dwie nietuzinkowe nastolatki z wielką pasją przygód, Tereska i Okrętka ("Zwyczajne życie", "Większy kawałek świata", "Ślepe szczęście"). We wszystkich jednak utworach, niezależnie od głównych postaci, intrygi i zagadki kryminalne przeplatają się z cudownym humorem, czasem czarnym, czasem angielskim. Płakałam ze śmiechu przy "Wszystko czerwone" i czytając "Lesia" oraz "Dzikie białko", a na stwierdzenie "jesteś nie do poznania" zawsze już odpowiadam "do Bydgoszczy" :) No i "ostrożnie z wariatami" oczywiście :)
Nie potrafię Wam polecić szczególnie jakiś tytułów, choćbym chciała, musiałabym podać wszystkie... Pełną listę znajdzie w oficjalnym serwisie internetowym www.chmielewska.pl , tak jak pisałam wcześniej, można w twórczości autorki znaleźć również kilka poradników, przy czym "Książka poniekąd kucharska" to absolutne cudo! Są tu: słynny przepis na kaczkę po pakistańsku, wspomnienia, anegdoty, a nawet instrukcja robienia nalewek owocowych :)
Książki Joanny Chmielewskiej to dla mnie najlepsze lekarstwo na smutki, gdy tylko mi źle a świat wystawia pazury, sięgam na półkę i zaczynam czytać...
Pochwalę się, że gromadzę własną biblioteczkę autorki, mam już ponad 40 tytułów, wszystkie z jednego, najnowszego wydania. Oczywiście, przykro mi, ale nie pożyczę, dbam o nie bardziej nawet niż o moją kolekcji butów, jeszcze by ktoś pozaginał strony, albo nie daj Boże zrobił plamę... :)
Oba zdjęcia znalezione w sieci, niestety nie mam możliwości podania źródła, ale nie są mojego autorstwa.

wpis edytowany 2012-03-29 o godz. 22:44:26

Brak

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


Wyszukiwarka

UŻYTKOWNICY

Szukaj:

RSS

Dodaj do ulubionych

O blogu

Moda i takie tam...

O mnie

Moda_i_takie_tam

Na szafie od: 08-12-2011

Obserwuj

Kocham modę, ale nigdy nie podążam za nią ślepo... mój styl to mix trendów, mojej osobowości i własnego babskiego widzimisię... jestem zmienna, jak każda kobieta, więc w mojej garderobie trwa ciągła rewolucja... a ze spraw przyziemnych, nie toleruję kłamstwa oraz pietruszki...

Obserwują blog

Nikt jeszcze nie obserwuje tego bloga

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
0