Czary-Mary Nie-Do-Wiary

blogi.szafa.pl/ /1bree

maj 28

Handel w niedziele dobrze czy źle?

dodane przez: 1bree dn. 28-05-2013 r.
Handel w niedziele dobrze czy źle?

 

   Pomysł przywrócenia (kiedyś tak było, pamiętam!) wolnych od handlu niedziel podniesiony został po raz już niewiadomo który.  Słyszałam już kilkanaście wypowiedzi w rozmaitych mediach. Argumentacje ekonomiczne przeważają za utrzymaniem pracy sklepów w niedzielę, ale są też głosy (przeważnie osób obsługujących w tych sklepach), żeby niedziele były wolne. Kościół i rozmaite instytucje prorodzinne twierdzą, że pójście na zakupy w niedzielę to samo zło.

   Ja nie widzę niczego zdrożnego w handlu w niedzielę. Czasami korzystam, faktycznie nieczęsto. Średnio raz w miesiącu zdarza mi się w centrum handlowym spędzić kilka godzin z dziećmi (jedno 21 lat, drugie 13): kino, wystawy, Ew. koncert, lody, zakupy (najczęściej ubrań), jakieś jedzenie żeby uniknąć gotowania w domu. Dobrze spędzamy czas ze sobą. Czasem też spotykamy się na takich wyjściach ze znajomymi. Nie widzę w tym niczego zdrożnego- forma spędzania czasu, jak każda inna. Ani gorsza, ani lepsza od tej domowej.  W niedziele bez takich „wypadów” spędzamy na spacerach, grach, wyjazdach do rodziny, lenistwie, czytaniu książek i gazet. Lepiej? Inaczej po prostu. Sporo czasu od ponad dwudziestu lat spędzam w Niemczech, szczególnie w Hamburgu. Przez te wszystkie lata godziny pracy sklepów, szczególnie w soboty, znacznie się wydłużyły. Niedziele pozostały bez handlu. Oprócz piekarenek, w których od wczesnego niedzielnego ranka można kupić pieczywo. I dla mnie nie ma najmniejszego znaczenia, że tam w niedzielę się nie handluje.

   Co do osób pracujących w sklepach w niedzielę to przecież nie są osamotnieni. Stanowią część niemałej grupy pracującej w niedzielę. Pracują lekarze, pielęgniarki, policjanci, kierowcy komunikacji…

   Więc dobrze to czy źle? Handlować w niedzielę, czy nie?

Brak

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


klaudia1503

klaudia1503 napisała:

dodane: 28-05-2013 18:41

dla mnie to totalna bzdura. Osoby które pracują w niedziele zazwyczaj mają więcej płacone z ten dzień więc są dodatkowo wynagradzane i jeśli pracuje się w niedziele przysługuje również dzień wolny w tygodniu wiec nie widzę sensu w tym wszystkim. poza tym gdy np mój chłopak pracuje od poniedziałku do soboty i tylko niedziele ma wolną to przepraszam bardzo ale kiedy ma jechać na zakupy choćby odzieżowe? Jak dla mnie to kompletny bezsens i to nie przejdzie. Patrząc choćby na ludzi handlujących na giełdach niedzielnych. Ile osób straci przez to pracę!
 

ankaanpo

ankaanpo napisała:

dodane: 28-05-2013 17:46

Niedziela jak każdy inny dzien. Nie widze powodu aby był wolny od handlu.
 

just3
Zobacz blog

just3 napisała:

dodane: 28-05-2013 16:50

kurcze górnicy, pracownicy wszelkich zakladów energetyczny a nawet pracownicy stacji benzynowych też mają sobie zrobić wolne w niedziele? co by to było... a skoro ktoś pracuje od rana do wieczora to kiecy m zrobic zakupy? ojjj
 

zambezi

zambezi napisała:

dodane: 28-05-2013 16:10

Jak byłam w Norwegii, to w niedziele nie sprzedają alkoholu, nawet lekkiego typu piwo. Galerie nieotwarte, tak samo w Danii. I ludzie żyją:P myślę, że kwestia przyzwyczajenia, ale jak ktoś pracuje poniedziałek-sobota to nie ma za bardzo wyboru.
 

mydlanyeter

mydlanyeter napisała:

dodane: 28-05-2013 14:27

to już wola każdego,czy chce w niedzielę pracować,czy spędzać czas z bliskimi. kościól,wg mnie nie powinien się do tego wtrącać.
miesiąc temu byłam z chłopakiem w WIedniu , po prostu byliśmy megazzaskoczeni,że w niedziele sklepy spożywcze,galerie są pozamykane, jedyne,co widzieliśmy otwarte to lokale gastoronomiczne,zoo etc. podobno tak mają ustanowione ;)
i doszliśmy do wniosku,że jeden dzień w tygodniu mogłoby być wszystko pozamykane.ba, nawet na tygodniu widzieliśmy bank czynny do 15.30.
Podejrzewam,że w większych miastach w Pl byłby to paraliż ,bo jesteśmy już przyzywcZajeni do tego,że właściwie cały czas jest wszystko pootwierane ;)
 

GwiazdaN

GwiazdaN napisała:

dodane: 28-05-2013 14:04

Niedziela-dzień jak każdy inny
 

Asztarte
Zobacz blog

Asztarte napisała:

dodane: 28-05-2013 14:00

Ja jestem zdania, że jak ktoś się decyduje na pracę w handlu, to od początku zdaje sobie sprawę, że to nie 8 godzin od pon do pt.Więc niech nie płaczą, że muszą pracować w niedzielę. Nie podoba się, to szukać innej roboty. Sama nie raz musiałam pracować w weekendy i jakoś żyję, wiedziałam w co się pakuję.

Dla mnie niedziela to często jedyny dzień, kiedy mogę pójść chociażby na większe zakupy do domu. I na szczęście Polska nie jest krajem wyznaniowym (w teorii;), więc zdanie obcej mi religii mnie nie obchodzi. Jak ktoś czuje potrzebę, to nich idzie do kościoła a nie CH, ale od tego jak ja spędzam niedzielę- wara.
 

Wyszukiwarka

UŻYTKOWNICY

Szukaj:

RSS

Dodaj do ulubionych

O blogu

Czary-Mary Nie-Do-Wiary

Prowadzony przez:
1bree

Nie-Do-Wiary, że banalne rzeczy są najciekawsze.

O mnie

1bree

Na szafie od: 11-03-2013

Obserwuj

Nie za młoda, nie za stara. Już nie chcę być taka sama, jak inni. Nie boję się wyróżniać. I nie interesuje mnie "co ludzie powiedzą..." ;-D

Obserwują blog

Nikt jeszcze nie obserwuje tego bloga

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
0