0% prowizji - na zawsze!

UŻYTKOWNICY

sampansklepał

blogi.szafa.pl/ /puchuskubatek

sty. 30

Mała lekcja historii mody

dodane przez: puchuskubatek dn. 30-01-2012 r.
Mała lekcja historii mody

 

 

 

 

 

Dziś nie dodam nic od siebie. Zaprezentuje jedynie tłumaczenie artykułu, który mnie zainteresował. Powód? Obecnie nie mamy ograniczeń dotyczących ubioru, mamy swobodę, której nie miały nasze babcie. W Polsce ograniczenia były jednak mniejsze, może kiedy uświadomimy sobie, jak musiały żyć nasze sąsiadki ze wschodu - docenimy to, co mamy.

 

 

 

Ten szok estetyczny, który odczuły obywatele Związku Radzieckiego, patrząc na paryżskie piękności w "zamorskich" strojach, komentarza nie potrzebuje - zdumione twarze uchwycił obiektyw kamery Howarda Sochureka

W roku 1959 dom mody "Christian Dior" przywiózł do Moskwy jedną ze swoich kolekcji. Na ten czas na czele znanej marki stał Yves Saint Laurent. Wysyłając modelki na ulice Moskwy , do ГУМ i na jeden z rynków stolicy, Francuzi wykonali serię zdjeć, opublikowanych nawet w czasopiśmie Life. 

 

"Jak wiadomo, w ciągu wielu stuleci w Rosji panowała moda na wszystko francuskie: dworzanie opanowali francuski lepiej niż rodzimy język, czytali francuskie powieści, ubierali się zgodnie z paryską modą i d.t. Po ustanowieniu rządów radzieckich fascynacja Francja była utrudniona, nie dziwi jednak, że właśnie francuski dom mody jako pierwszy trafił za żelazną kurtynę."

Na ulicach Moskwy pojawiły się afisze: "Dom mody Christiana Diora będzie prezentować kolekcję letnich modeli w klubie sportowym "Крылья Советов". Oczywiście umysłami kobiet zawładnęła chęć przedostania się do tej świątyni pokus" (czasopismo «Огонек», 17 czerwca 1959 roku).

 

 

"Siedzący na sali patrzą na modelki bardzo uważnie: jedne w myślach mierzą suknie i narzucają na ramiona futrzane etole, inne starają się wychwycić i zapamiętać upodobane kroje. Kobiety na widowni ze zdziwieniem zauważają: "Po co sukienki z grubej wełny mają tak otwarty krój? Przecież to jest prawie sarafan. Dla nas, mieszkanek północy, to nie jest praktyczne rozwiązanie. Latem, nawet w godzinach wieczornych w takiej sukni będzie gorąco. Suknie są za krótkie. Osoby pulchne lub niewysokie to raczej nie upiększy. Ręcznie wykonany haft na tiulu może i jest piękny, ale kto jest w stanie pozwolić sobie tak drogą rzecz? (czasopismo  «Огонек», 17 czerwca 1959 roku).

 

W taki oto prosty sposób władze radziecki sugerowały swoim obywatelkom, że moda zagraniczna wcale nie jest tak dobra.

 

Ale spójrzcie same i spróbujcie wyczytać to, co kryje sie w oczach szarych myszek mijających modelki na ulicy. Zdziwienie, potępienie, czy zazdrość? większość z tych kobiet nigdy nie widziała kobiety wyglądającej podobnie - kobiety całkowicie nieużytecznej, nie spełniającej norm, kobiety, która nie zna pracy fizycznej, nie musi poświęcać siebie dla dobra państwa i może być po prostu delikatna, piękna i niepraktyczna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W archiwach domu Diora dotychczas przechowywana jest instrukcja, która Francuzi dostali przed przyjazdem:

- weźcie ze sobą papierosy, szminkę, kosmetyki

- pamiętajcie o tym, że nie będzie możliwości kupienia whisky

- prosimy nie robić zdjęć. Jeśli zabieracie aparat, nie róbcie zdjęć dzieci, budynków, mostów, obiektów wojskowych.

- nigdy nie odmawiajcie przyjęcia pierwszego papierosa, którym jesteście częstowane. To jedna z podstawowych zasad dobrego zachowania.

- Ne dziwcie sie, kiedy na ulicy zwrócą się do was z pytaniami: skąd jesteście, czy byłyście wcześniej w ZSRR, czym się zajmujecie, co myślicie o Moskwie. Jest to przejaw gościnności ze strony mieszkańców Moskwy.  

- Nie krępujcie się, jeśli przechodnie uśmiechają się lub dziwią się na wasz widok z powodu różnicy w ubiorze i zachowaniu.

- Napiwki dla taksówkarzy 10%. We wszystkich innych sytuacjach napiwków się nei zostawia. Obsługa zazwyczaj odmawia ich przyjęcia.

- Podczas przyjęć alkohol należy spożywać w ograniczonych ilościach, jednak nie należy odmawiać, ponieważ brak uczestnictwa w toastach to jedna z najgorszych obelg.


- kobiety nie powinny nosić spodni. W ostatnim czasie w związku z tym zauważono negatywne nastawienie obywateli do gwiazd kina

 

 

 

 

 

 

 

wpis edytowany 2012-01-30 o godz. 11:34:51

Brak

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


asica95
Zobacz blog

asica95 napisała:

dodane: 30-01-2012 15:54

ciekawe:)
 

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
2