0% prowizji - na zawsze!

UŻYTKOWNICY

Antygena

blogi.szafa.pl/ /antygena1

wrz. 26

OP Art - czyli sztuka, którą na pewno znasz!

dodane przez: antygena1 dn. 26-09-2013 r.
OP Art - czyli sztuka, którą na pewno znasz!

   Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad faktem, że wszelkie trendy posiadają swoje źródło inspiracji? To tak oczywiste, że nie myślimy nad tym na co dzień. Tak po prostu wmawiamy sobie „jestem modna!”. Zakładamy trencze, koszule jeansy. Nosimy wszelakie wzory, kolory nie zastanawiając się nad tym, że wszystko ma swoją historię (w dodatku niezwykle interesującą!). Dobrze poznana odzież staje się dla nas niezwykle ważna, nabiera wartości sentymentalnej, dodaje pewności siebie, jest po prostu noszonym przez nas dziełem sztuki, o którym wiemy wszystko i którego nie mamy prawa się powstydzić! Jeżeli nie wierzysz, nie wykazuj się ignorancją, zapoznaj się z trendem od a do z, wtedy zrozumiesz z pewnością moją teorię. Dostaniesz szału, nazwijmy to, „prawdziwego must have”. Staniesz już krok dalej od innych, po prostu będziesz w tym lepszy/a. Nie możemy ograniczać się tylko do tego, co znajdujemy na co dzień w gazetach, na blogach. To źródła często niemal tak zwietrzałe i niepewne jak przemielone powtórnie przyprawy. Najlepiej jest poszukiwać informacji możliwie jak najbliżej źródła… jeżeli już tak robisz.. gratuluję! Na prawdę musisz kochać modę! Ja tymczasem postaram się Wam pokazać jak najwięcej. Te informacje płyną z mojej subiektywnej oceny, która niepodważalnie jest poparta konkretną literaturą, trendbookami itd.:).

   Paski, kółka, pulsowanie, nakładanie się warstw, efekt poruszania się obiektu… Zgaduj zgadula.. jaką nosi nazwę trend zazwyczaj czarno-białych „ruchomych” wzorów?................................... Tak! Zgadza się! To właśnie jest OP Art!

 

 

  Na jego punkcie w ubiegłym sezonie najwięksi projektanci ubioru dostali po prostu bzika, ten szał trwa aż do chwili obecnej. Jesień/zima 2013/2014 także będą wypełnione spektakularnymi „żyjącymi” ubraniami, nakładaniem się warstw, które stworzą trójwymiarowy efekt. Taka stylistyka utrzyma się jeszcze przynajmniej rok. Oczywiście z sezonu na sezon Op Art jest systematycznie przekształcany, jednak śmiało możesz nadal zaopatrywać się w „zwariowane” wzory. Wybieraj te, które posiadają przewagę grafik i faktur typu pepitka, kurza stopka, koła, kropki, paski, baw się skalą, nakładaj warstwy, odwracaj barwy, noś na bluzkę w pionowe paski, prześwitujące mgiełki w paski poziome, w koła, kropki. Stworzy to niesamowity trójwymiarowy efekt! Pragniesz dowodu, że OP Art wciąż będzie na topie? Poniżej przedstawiam inspiracje płynące z trendbooków na sezon jesień/zima 2014/2015 (Key colors and theme’s FW 14-15, Key items FW 14/15, Prints & More Trend book Autumn/Winter 2014-15 season)


 

 

   Jak już wspomniałam, nie musimy wybiegać aż tak w przyszłość, ponieważ także tej zimy trend OP Art będzie niesamowicie istotny. Potwierdzeniem na to są prace największych projektantów mody.

  Tak radzi sobie znany amerykański kreator mody Jeremy Scott, który urzekł mnie solidnym podejściem do inspiracji.

  Tak temat "ugryzła" Lisa Perry. Suknia choć minimalistyczna w kroju, działa hipnotyzująco (chyba dosłownie!).

  Roberto Cavalli właśnie tak pokazuje, że inspiracja Op Artem to nie tylko wzory na tkaninach to także kontrasty kształtów, nazwarstwianie. Można osiągnąć wspaniały rezultat przez multiplikacje, mieszanie faktur tkanin i dodatków.

  Swoje przysłowiowe dwa słowa dołożyła także marka Iceberg wspaniale pokazując, że opisywaną formę sztuki można łączyć z klasyką (wszystkie powyższe zdjęcia są zaczerpnięte ze strony style.com).

A to moje swobodne wariacje na temat OP Art wykonane w programie Photoshop.

 

 

   Zainteresowany trendem? Teraz trochę historii, byś lśnił jaśniej od innych.

OP Art wywodzi się od angielskiej nazwy „optical art”. Był to kierunek artystyczny w malarstwie, grafice, sztuce użytkowej, a także modzie, popularny był latach ’50 i ’60.  Za prekursora OP Art uznaje się węgierskiego plastyka Victora Vaserelego (na pierwszy zdjęciu wpisu widnieją jego Zebry z 1938 roku). Jego sztuka miała gównie oddziaływać na oko widza. Victor jednoczenie nie chciał oddziaływać na intelekt osoby oglądającej jego dzieła, liczyło się wrażenie ruchu. W jego założeniach miały to być abstrakcyjne linie poprzeczne, pionowe, czy poziome najczęściej czarno – białe, które dawały geometryczne złudzenia optyczne. Poniżej przedstawię artykuł pt. ,,Op Art w ofensywie". Opublikowano go w magazynie Zwierciadło XI.1965 roku. Dzięki niemu możesz przeniść się choć na chwilę do lat 60. Naprawdę warto!
 

,,Op Art w ofensywie"

,,Wszystko w pasy, w pręgi, w pasy w kraty, w grochy, w koła, w spirale. Wszystko czarno białe- gdziekolwiek sie spojrzy. W oczach migoce, mieni się aż do zawrotu głowy. Szaleństwo ,,Op Artu" ogarnęło świat. Przed kilkunastu laty te zabawę geometryczną wymyślił zamieszkały w Paryżu węgierski malarz Victor Vaserely ( błąd- początek Op Artu to połowa lat 30 XX wieku Izba Skarbów ), a interesowało się nią tylko wąskie grono osób. Dziś- po wystawie ,,sztuki optycznej" w Nowym Jorku- bawi sie tym młodzież kilku stolic. Nie tylko zresztą młodzież. I nie tylko się bawi. Sięga to już granic obłędu, jak określiło to jedno z pism francuskich. Zwłaszcza w prawdziwe delirium na tle Op Artu wpadł Nowy Jork, gdzie styl ten produkuje sie w skali przemysłowej. Wszystkie witryny sklepów są ,,op", suknie, tkaniny, obuwie, dodatki, biżuteria, meble, naczynia, różne przedmioty gospodarstwa domowego- są ,,op". Nic nie oparło sie tej modzie- nawet twarze kobiet. W Londynie jeszcze przemysł się wacha, jeszcze ekscentryczni młodzieńcy ozdabiają własnoręcznie za pomocą przemyślnie sporządzonych matryc czarne krechy na własnychbutach i chusteczkach do kieszonek. Jeszcze Paryż spogląda ironicznie na pierwsze odważne kobiety umalowane na ,,oko zebry", ,,tarczę" czy ,,szachownice". Ale to europejskie początki. Op Art uprzemysłowiony- i ugrzeczniony niedługo zapewne zawładnie rynkiem. Co dalej? Tam, gdzie wybuchła o wa moda, podobno zarysowują się już pierwsze oznaki jej zmierzchu. Kobiety prawdziwie eleganckie, pragnace zachować indywidualny styl., widząc masowy czarno- biały szał, w popłochu wycofuja sie z ,,Op Artu". A poza tym, gdy mężczyzna spojrzy na pręgowaną, mieniącą sie istotę, której kształty przypominają płaskie figury geometryczne, pierwszym jego odruchem jest- zamknąć oczy! Więc niedługi chyba żywot sztuki optycznej na co dzień ( chociaż nikt w modzie nie jest prorokiem...). Tymczasem producenci i handlarze Op Artem nieźle na tym zarabiają."

 

 

wpis edytowany 2013-09-26 o godz. 19:55:22

moda, trendy, pepitka, kurza stopka, op art, co jest modne, co będzie modne,

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


Wyszukiwarka

UŻYTKOWNICY

Szukaj:

RSS

Dodaj do ulubionych

O blogu

Antygena

Prowadzony przez:
antygena1

Blog jest usystematyzowaniem mojej wiedzy z zakresu projektowania, wytwarzania i szycia odzieży. Chciałabym gromadzić swoje researche w jednym miejscu, a jeżeli będą one stanowiły dla kogoś jakiś dodatkowy obiekt zainteresowania - będzie to dla mnie świetna mobilizacja do spotęgowania działań w kierunku projektowym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że gazety i platformy internetowe związane z tematyką mody stricte nie prognozują trendów. Nie robią tego nawet sami znani projektanci mody. Nawet oni bazują na ogólnych wyznacznikach, które znane są już dużo wcześniej. Zastanawialiście się zapewne nie raz jak to jest możliwe, że tyle Wielkich wpada równocześnie na ten sam pomysł? Blog będzie zapoznaniem z modą nie tylko tą "teraz", ale również i tą za rok, dwa. To doskonała wskazówka w odniesieniu do tego, co możemy sprzedać, a co warto jeszcze zatrzymać w swej garderobie.

O mnie

antygena1

Na szafie od: 30-05-2012

Obserwuj

Jestem studentką projektowania ubioru (czwarty - ostatni już rok) i technikiem technologii odzieży. Na bieżąco dbam o wgląd do tendbooków, bywam na targach branżowych i tygodniach mody.

Kategorie
Obserwują blog

Nikt jeszcze nie obserwuje tego bloga

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
0