0% prowizji - na zawsze!

UŻYTKOWNICY

fashionismypassion

blogi.szafa.pl/ /PlentyOfLove

sty. 21

Męski Szyk - Szalone Lata Dwudzieste

dodane przez: PlentyOfLove dn. 21-01-2012 r.
Męski Szyk - Szalone Lata Dwudzieste

   Witam! Postanowiłam kolejnym razem zrobic coś troszkę innego i dodac wpis o latach 20' stych. Pamiętacie ten szyk, klasę, idelanie skrojone garnitury, szelki, białe chustki w kieszonkach, a u kobiet niesamowite kapelusze, długie suknie, pióra i perły, pierwsze spodnie i krótkie fryzury, początek ery Coco Chanel...  

 

Rewolucja dokonała się nie tylko w dziedzinie ekonomii, gospodarki, czy też socjalizmu, ale także mody. Słynne słowa największej projektantki XX wieku Coco Chanel:
 

"Moda, w której nie można wyjść na ulicę, nie jest modą" – mówią, że właśnie w latach 20 po raz pierwszy zaczęto odchodzic od wysokich butów, sztywnych gorsetów i długich sukien. Od tej pory światem miały zwładnac wygoda, chłopięce stroje i czerń.
 

W latach 20stych po I wojnie światowej zaczęto przywiązywac większą wagę do zabawy, mody i sztuki. Choc na świecie panował głęboki kryzys, a powojenne skutki widac było gołym okiem, ludzie pragnęli zbuntowac się brakom i niedostatkowi. Kobiety stały się niezależne i miały prawa dotąd przysługujące tylko mężczyznom; mogły głosowac w wyborach i pracowac. Szybko potem np. W USA zmieniono prawo, dzięki któremu zwiększyło się przestępstwo i kradzież; obie sprawy odbiły się na tamtejszej modzie – mężczyźni zaczęli ubierac się w klasyczne ciasne marynarki, z podkreślonymi taliami (tzw. Jazzówki) i kapelusze. Na wybiegach królowała wszechobecna czerń (mała czarna), a kobiety utożsamiały się z mężczyznami. Największą projektantką lat 20stych była niejaka Gabriela Coco, znana wszystkim jako Coco Chanel, która na zawsze zrewolucjinozowała świat mody swoimi kostiumami z tweedu, niezwykle prostymi i szykownymi. Do najsławniejszych projektantów tamtych czasów zaliczali się również; Paula Poiret, który jako pierwszy odważył się uprościc strój kobiety, uwygodnił go, pozbywając się podszewek i usztywnień, Jean Patou – podobnie jak Chanel propagował prote, sportowe stroje i wymyślił perfumy Joy, warto zwrócic uwagę na dwie kobiety - Sonia Delaunay i Madeline Vionnet; pierwsza wprowadziła nowe formy i abstrakcyjne wzory jako pierwsza, a druga nauczyła nas kroic ubrania ze skosu. Niesposób nie wspomniec o bardzo popularnym, wręcz świętym w tamtych czasach polskim fryzjerze gwiazd - Antonim Cierplikowskim znanym jako Antoin de Paris , który jako pierwszy obciął kobietę w charakterystyczną, krótką fryzurę - na pawia, którą sama Coco nosiła. Mówi się, że "na równi z Chanel stworzył kobietę współczesną"

 

Największymi gwiazdami lat 20 byli; Jospehine Baker, Louise Brooks, Gloria Swanson, Al Capone, Charlie Chaplin, Douglas Fairbanks, Rudolph Valentino.. 

 

Charakterystyka stylu lat 20;

 

Kobiety;

 

chłopięcy strój – bez talii, bioder i ud

 

kapelusze przypominające hełm, najczęsciej z filcu

 

futra wokól szyi

 

liczne zdobienia, hafty, frędzle, pióra

 

wszelkie opaski, wyszikane rękawiczki i wachlarze

 

proste kostiumy; długie żakiety i proste, wąskie spódnice

 

krótkie sukienki, bardzo luźne, bez talii

 

jasne, cieliste pończochy

 
 

Mężczyźni;

 

Garnitury z podwyższoną talią, dwurzędówki

 

kapelusze tzw. Meloniki

 

szelki

 

spodnie w kant

 

koszule z wąskimi ramionami

 

chutka w klapie

 

długi, czarny płaszcz

"gangsterski wygląd"

MOJA STYLIZACJA

 

 

wpis edytowany 2012-01-22 o godz. 16:21:23

konkurs, moda męska,

KomentarzeMożliwość komentowania została wyłączona


daga202
Zobacz blog

daga202 napisała:

dodane: 21-01-2012 22:29

Zapraszam do siebie http:// blogi.szafa.pl/d aga202/post/2377-moje-stylizacje-n a-konkurs-gotowe :P
 

asica95
Zobacz blog

asica95 napisała:

dodane: 21-01-2012 20:44

ciekawe informacje.
 

SYRELIS
Zobacz blog

SYRELIS napisała:

dodane: 21-01-2012 18:42

Nie pamiętam ;), ale bardzo lubię i podziwiam.
 

Podaj powód zgłoszenia:


Zamknij
0